Bağırsaklar o kadar önemli ki, ne yazılarla bitirebiliriz ne de araştırarak.

Bu yazımda sizlere birkaç tarif vermek istiyorum. Çünkü GAPS DİYETİ veya ELİMİNASYON DİYETİ gibi bağırsak sağlığını koruyan diyetlerde bazı yasaklarımız oluyor. Ve danışan biz ne yiyeceğiz diye sitem edebiliyor. Aslında yiyecek o kadar çok şey ki. Bir meyve ve baharatla bile ne farklı tatlar yaratabiliyoruz, bilseniz.

Bilmiyorsanız da buyrun size bağırsak dostu tarifler ve öneriler,

BALKABAĞI TATLISI

Tam zamanı gelmişken, balkabağı tatlısından bahsetmemek olmazdı. Hepimizin bildiği gibi şekere bir güzel yatırılır balkabakları, sonra da kaynatılır. Bazıları bir de şeker ekleyip fırına verir. Güzelim balkabağı olur şeker deposu.

Ben nasıl yapıyorum?

Balkabağını haşlanması için hazırlıyorum. Sonra içerisine pişmesine yakın bal ekliyorum. Balkabakları o suyla birlikte balı çekiyor. Servis ederken de bal ve tahin ile servis ediyorum. Gayet de güzel bir sunum ve tat çıkıyor ortaya… Balı bu tip tatlılar yaparken bolca kullanabiliriz. Tabi doğallığına güvendiğimiz bir baldan bahsediyorum..

Bal kabağı ile farklı bir öneri daha;

Sadece suda haşladığınız balkabaklarını blendera alın ve balla birlikte blenderdan geçirin. Kasenin en altına balla karıştığınız süzme yoğurdu ekleyin. Üzerine balkabağı marmelatını. Bunu iki-üç kat yaptıktan sonra üzerine dövülmüş fındık ekleyerek servis edin.

Balkabağı ile yaptığımız iki çeşit tatlı da tam gaps diyetine de eliminasyon diyetine de uygun. Ara öğünlerde porsiyon kontrolü ile tercih edilebilir.

MUZLU KEK

1 yumurta, 1 muz, aldığı kadar hindistan cevizi tozu, 1 kabartma tozu, 2 yemek kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı ham kakao veya keçiboynuzu unu.

Tüm malzemeleri karıştırıp 180 derece fırında 20-25 dakika pişirin. İster üzerine bal ister üzerine tahin ile ceviz ekleyerek servis edin.

Hem glütensin ve kazeinsiz beslenmiş olacaksınız hem de tatlı ihtiyacınızı bastıracaksınız.

Eliminasyon diyeti de Gaps Diyeti’ne benzeyen bir diyet türüdür. Kazein ve glüten bir süre tüketilmeyerek. Bağırsakların onarılması beklenir. Bunun sonunda tekrar eski besinler bir bir listeye eklenir. Kişinin hastalığına göre listeler değişiklik gösterir…

    Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!

Bu site reCAPTCHA tarafından korunmakta ve Google Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygulanmakta.
  • YORUM KURALLARI

  • Nezaket Kuralı:Web sitemizde yer alan tüm kullanıcılarımızdan nazik, objektif ve anlaşılır bir dil kullanmalarını bekliyoruz. Olumlu ve yapıcı fikir alışverişini desteklemeye önem veriyoruz.

  • Hakaret ve Küfür:Hiçbir koşulda, herhangi bir kişinin etnik kökenine veya inancına yönelik hakaret veya küfürlere izin veremeyiz. Ayrımcılığa veya kışkırtıcılığa müsamaha gösteremeyiz. Bu tür yorumlar, özgürce fikir beyan etmenin sınırlarını aşar.

  • İlgili Yorum:Yapılan her yorumun konuyla ilgisi olmalı. Konuyla hiçbir ilgisi olmayan, yeni bir tartışma başlatma amaçlı yorumlardan kaçınılmalıdır.

  • Bağlantılar ve Reklamcılık:Yorumlarda harici sitelere verilen bağlantıları kontrol edemediğimiz için, okuyucularımızdan bu tür linkleri kullanmamalarını tavsiye ediyoruz. Ayrıca, reklam içeren yorumlara sitemizde yer verilmemektedir.