Sosyal medya ve reklamların git gide artmasıyla, baş belası kilo konusunda her sene birileri oldukça fazla para kazanıyor. Bir sana zayıflatan çay, bir sonraki sene zayıflatan tohum… Birçok yeni ürün piyasaya sürülüyor. Ünlülerin reklamları ve medyanın gücü ile çıkan bu ürün epey sükse yaratıyor.

PEKİ BU ÇAYLAR GERÇEKTEN KİLO VERDİRİYOR MU?

Öncelikle belirtmeliyim ki bu çayların veya tohumların hiçbiri sağlık bakanlığı onaylı değil. Sağlık bakanlığı bir yana dursun çoğu tarım bakanlığından bile onay almış değil. Hal böyleyken bu ürünlere güvenmek ve bunlarla zayıflamaya çalışmak hiç mantıklı değil. Fakat kilo öyle bir dert ki bu konuda insanları kurtarmak oldukça basit. Yeter ki bir aydan on kilo verdirdiğini söyleyin. 😊

BU ÇAYLAR NASIL KİLO VERDİYOR?

Genel olarak şunu duyuyorum, ‘ne yesem tuvalete gittim’ ve fazlaca tuvalete çıktığım için de kilo verdim. Yani buradan anlıyoruz ki bu çayların çoğu bağırsak yapısına etki ediyor. Genel anlamda kabızlık şikayeti çeken biri için sürekli tuvaleti çıkmak harika bir haber. Ama nasıl tuvalete çıkardığını bir bilseniz? Bağırsağınızdaki iyi bakterileri süpürerek sizin daha hızlı boşaltım yapmanıza sebep oluyor ve kötü bağırsak bakterileri kolayca artabiliyor. Bu nedenle bir ayda verilen hızlı on kilo, daha sonra on beş kilo olarak geri dönüyor.

BİTKİ ÇAYLARININ HEPSİ Mİ KÖTÜ?

Tabi ki hayır. Doğru dozda ve doğru çayı tüketmek tedavinin ta kendisidir. Aynı zamanda çayların ilaçlarla etkileşime girebileceği unutulmamalıdır. Fakat biraz önce bahsettiğim çaylar, genel anlamda içerisinde ne olduğunu bilmediğimiz bitki karışımlarından oluşuyor. O nedenle onlara dikkat!

Örneğin yeşil çay, faydaları oldukça fazla bir bitki çayıdır. Harika bir antioksidandır, kan yağını düşürmede etkilidir. Metabolizmayı hızlandırır. Fakat tansiyonu düşürme etkisi olduğu için, düşük tansiyonu olanların tüketmemesi gerekir.

Son olarak bitki çayları konusunu toparlayacak olursak, tek bir besinin kilo vermede mucizeler yaratamayacağını söylemek isterim. Eğer böyle bir durum olsaydı kilolu insan kalmazdı değil mi? 😊

Lütfen bu gibi ürünlere yönelmek yerine, yaşam tarzı değişikliği yapma yoluna gidelim.

Obezitenin, hastalıklardan korunmanın tek yolu, yaşam tarzımızda değişiklik yapabilmek…

Daha fit günlerde görüşmek dileğiyle…

    Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!

Bu site reCAPTCHA tarafından korunmakta ve Google Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygulanmakta.
  • YORUM KURALLARI

  • Nezaket Kuralı:Web sitemizde yer alan tüm kullanıcılarımızdan nazik, objektif ve anlaşılır bir dil kullanmalarını bekliyoruz. Olumlu ve yapıcı fikir alışverişini desteklemeye önem veriyoruz.

  • Hakaret ve Küfür:Hiçbir koşulda, herhangi bir kişinin etnik kökenine veya inancına yönelik hakaret veya küfürlere izin veremeyiz. Ayrımcılığa veya kışkırtıcılığa müsamaha gösteremeyiz. Bu tür yorumlar, özgürce fikir beyan etmenin sınırlarını aşar.

  • İlgili Yorum:Yapılan her yorumun konuyla ilgisi olmalı. Konuyla hiçbir ilgisi olmayan, yeni bir tartışma başlatma amaçlı yorumlardan kaçınılmalıdır.

  • Bağlantılar ve Reklamcılık:Yorumlarda harici sitelere verilen bağlantıları kontrol edemediğimiz için, okuyucularımızdan bu tür linkleri kullanmamalarını tavsiye ediyoruz. Ayrıca, reklam içeren yorumlara sitemizde yer verilmemektedir.