Okulların başlamasına sayılı günler kaldı. O yüzden bu yazımda okul çocuklarında beslenmeden bahsetmek istedim. Çünkü, özellikle kilo problemi olan ve yemek ayıran çocukların anneleri bu dönemde oldukça endişeli.

Okul kantinleri ne kadar denetlense de hala şeker içeriği yüksek besinler mevcut.

Çocuklar bilinçli değil. Hatta ailelerin büyük bir kısmı da.

Gelin hep birlikte, okula giden bir çocuk neler yemeli önce ondan bahsedelim. Sonra da çocuğu nasıl bilinçlendireceğiz onu öğrenelim.

OKULA GİDEN BİR ÇOCUK NASIL BESLENMELİ?

‘Anneler genelde çocuğunun kahvaltı etmemesinden şikayetçi’  

Eğer çocuk kahvaltı etmiyorsa ve yanına ders arasında yemesi için herhangi bir şey konmadıysa, çocuk mecburen kantinden birşeyler alıyor. Bu durumda çocuk genel olarak karbonhidrat içeriği yüksek besinlerle beslenmiş oluyor. Ve git gide bu tada alıştığı ve bu tadı istediği için evde kahvaltı etmek çocuğa pek de cazip gelmiyor.

PEKİ ÇOCUK SABAH KAHVALTI ETMEK İSTEMİYORSA NE YAPACAĞIZ?

Sabah en azından çocuğa taze sıkılmış meyve suyu veya meyve ile biraz kuruyemiş verebiliriz. ( aşağıya birkaç seçenek daha ekliyorum.) Bunlar çocuğun kan şekerini dengeleyecektir. Sonrasında ders arasında yemesi için yanına bir sandviç koyarsanız kahvaltı etmemesi problem olmayacaktır.

 • Meyve + Kuruyemiş
 • Taze Sıkılmış Meyve Suyu + Kuruyemiş
 • Süt + Meyve
 • Süt + Kuruyemiş

Bazı annelerin bu kahvaltı sorununa bir çözüm aramaması, 8-10 yaşındaki çocuklarda bile şeker ve kolesterol yükselmesine sebep oluyor. Kulağa çok garip gelebilir ama doğru. Kendi takip ettiğim yüksek kilolu çocuk danışanlarımda bu değerler genelde yüksek. O nedenle anneleri çocuğa kahvaltı etmediği için kızmak ve pes etmek yerine, çocuk için uygun seçenekler bulmaya davet ediyorum.

ÇOCUK ÖĞLE YEMEĞİNDE NE YEMELİ?

Çocuk okul yemekhanesinde yemek yiyecekse, ebeveynler tarafından yemekhanedeki yemek listesi mutlaka kontrol edilmeli. Her okul, yemek menülerini maalesef ki bir beslenme uzmanına hazırlatmıyor…

Eğer menü fazlaca pirinç pilavı, tatlı içeriyorsa, ve  yoğurt, salata, bulgur pilavı oldukça az ise lütfen menüyle ilgili okul yönetimi ile iletişime geçin.

Fakat çocuğunuz eve geliyorsa, öğle yemeğinde bir çeşit ana yemek ( sebze, kurubaklagil veya köfte ) ve yanında salata veya yoğurt bulundurun. 

Okulda çağında bir çocuk, haftada en az 2 kez kırmızı et, en az 2 kez balık ve en az 2 kez kurubaklagil yemelidir. Çocuğunuz için bu takibi lütfen yapınız…

ÇOCUKTA SAĞLIKLI BESLENME BİLİNCİNİ NASIL OLUŞTURACAĞIZ?

Bu konuda aile fertlerine büyük görev düşüyor. Bu bilinci küçük yaşlarda çocuğa, sebepleri ile birlikte aktarmalıyız. Neden süt içmesi gerektiğini, etin yararını çocuğun anlayacağı şekilde çocuğa anlatmalıyız. Örneğin, süt içerse boyun uzayacak, et yersen daha güçlü olacaksın gibi.. Tabi, yemesini istemediğimiz besinlerden de bahsetmeliyiz. Örneğin, fazla pirinç pilavı ve beyaz ekmek yediğinde göbeğin çıkabilir diyebiliriz. 😊

Çocuk okula başladığında ise en büyük görev artık öğretmene düşüyor… Sizler ebeveynler olarak öğretmenle iletişimde olmalısınız. Öğretmenler de beslenme uzmanlarıyla… Keşke her okulun destek aldığı bir beslenme uzmanı olsa, değil mi? Fakat ben yine de ulaşmak istediğinizde size, çocuğunuza ve öğretmeninize destek olacak bir meslektaşımın elbet bulunacağını düşünüyorum. O nedenle sadece zayıflamak amacıyla değil desteğe ihtiyaç duyduğunuz her konuda bizlerin kapısını çalabilirsiniz.

Çocuklar bizim geleceğimiz… Biz onlara ne kadar iyi bakarsak onlar bizi o kadar ileriye götürecek. 😊

Sağlıklı ve fit günlerde görüşmek üzere…

  Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!

Bu site reCAPTCHA tarafından korunmakta ve Google Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygulanmakta.
 • YORUM KURALLARI

 • Nezaket Kuralı:Web sitemizde yer alan tüm kullanıcılarımızdan nazik, objektif ve anlaşılır bir dil kullanmalarını bekliyoruz. Olumlu ve yapıcı fikir alışverişini desteklemeye önem veriyoruz.

 • Hakaret ve Küfür:Hiçbir koşulda, herhangi bir kişinin etnik kökenine veya inancına yönelik hakaret veya küfürlere izin veremeyiz. Ayrımcılığa veya kışkırtıcılığa müsamaha gösteremeyiz. Bu tür yorumlar, özgürce fikir beyan etmenin sınırlarını aşar.

 • İlgili Yorum:Yapılan her yorumun konuyla ilgisi olmalı. Konuyla hiçbir ilgisi olmayan, yeni bir tartışma başlatma amaçlı yorumlardan kaçınılmalıdır.

 • Bağlantılar ve Reklamcılık:Yorumlarda harici sitelere verilen bağlantıları kontrol edemediğimiz için, okuyucularımızdan bu tür linkleri kullanmamalarını tavsiye ediyoruz. Ayrıca, reklam içeren yorumlara sitemizde yer verilmemektedir.