Bu yazımda, çoğumuzun oldukça düşkün olduğu tatlıdan bahsetmek istedim.

Danışanlarımla ilk görüşmemde, çaya kahveye artık şeker atmayacağız dediğimde, ömür boyu tatlı yemeyecek miyim diye soruyorlar. Bunu keşke yapabilsek… Fakat hayat devam ediyor ve ansızın bir davet veya bir doğum günü ile karşılaşabiliyoruz. O nedenle tatlıyı ne kadar yiyeceğimizi ve nasıl dengeleyebileceğimizi bilmekte fayda var.

SÜRDÜRÜLEBİLİR SAĞLIKLI BESLENME

Ben danışanlarımla görüşürken, eğer bir sağlık problemi ile karşı karşıya değilsek, sürdürülebilir beslenmeyi anlatma taraftarıyım. Hayattan kopmadan, her şeyin tadına bakarak, dengeleyerek beslenmenin sizi daha mutlu edeceğini düşünüyorum. Ve bunun ömür boyu sürebileceğinin inanıyorum. Böylece kilo verme süreci bittikten sonra kilo almadan hayatımıza devam edebiliyoruz.

NE KADAR TATLI YİYEBİLİRİM ?

Tekrar ediyorum, eğer bir sağlık problemi ile karşı karşıya değilsek, haftada 2 kez tatlı yenebilir. Sütlü tatlı olması tercihimiz… Tatlı yedikten sonra gün içerisinde ekmek tüketmezsek ve başka karbonhidrat almamaya çalışırsak o günü dengelemiş oluyoruz.

Tabi bu durum aynı kiloda kalmak isteyen danışanlarım için geçerli. Eğer kilo verme dönemindeysek, tatlıyı haftada 1’e indiriyoruz ve yediğimiz gün meyve dahil hiçbir şeyden karbonhidrat almıyoruz. Böylece kilo verme sürecine devam etmiş oluyoruz.

TATLI KONUSUNDA EN ÇOK YAPILAN HATALAR

  • ÇOK YEMEDİM, BİRER YUDUM : Kilo verme sürecinde olan danışanıma, haftada 1 sütlü tatlı yemek hakkı veriyorum. Fakat danışan tatlıyı bir günde yemek yerine her gün bir yudum tatlı yiyebiliyor. Bu durumda istediğimiz kiloyu veremiyoruz. Çünkü, vücut tam yağ yakımına başlayacakken, az da olsa şekeri vücudumuza aldığımızda yağ yakımı durmuş oluyor. O nedenle her gün yudum yudum da olsa tatlı yemeyeceğiz.

  • ÇAYIMA ÇEYREĞİN ÇEYREĞİ KADAR ŞEKER ATIYORUM : Bu başlığı da danışanlarımda oldukça sık duyuyorum. Çok az kullanıyorum, ondan ne olacak, kullanmaya devam edebilir miyim diyorlar. Fakat biraz önce de bahsettiğim gibi, yağ yakımı sürecine az da olsa bu şekerden dolayı giremiyoruz.

Ve unutulmamalıdır ki basit şekere ihtiyacımız yok. Fakat bir sağlık probleminiz ve kilo probleminiz yoksa,  haftada 1-2 kez tatlı tüketmemizde de zarar yok.

    Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!

Bu site reCAPTCHA tarafından korunmakta ve Google Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygulanmakta.
  • YORUM KURALLARI

  • Nezaket Kuralı:Web sitemizde yer alan tüm kullanıcılarımızdan nazik, objektif ve anlaşılır bir dil kullanmalarını bekliyoruz. Olumlu ve yapıcı fikir alışverişini desteklemeye önem veriyoruz.

  • Hakaret ve Küfür:Hiçbir koşulda, herhangi bir kişinin etnik kökenine veya inancına yönelik hakaret veya küfürlere izin veremeyiz. Ayrımcılığa veya kışkırtıcılığa müsamaha gösteremeyiz. Bu tür yorumlar, özgürce fikir beyan etmenin sınırlarını aşar.

  • İlgili Yorum:Yapılan her yorumun konuyla ilgisi olmalı. Konuyla hiçbir ilgisi olmayan, yeni bir tartışma başlatma amaçlı yorumlardan kaçınılmalıdır.

  • Bağlantılar ve Reklamcılık:Yorumlarda harici sitelere verilen bağlantıları kontrol edemediğimiz için, okuyucularımızdan bu tür linkleri kullanmamalarını tavsiye ediyoruz. Ayrıca, reklam içeren yorumlara sitemizde yer verilmemektedir.